Ar verta remontuoti automobilio žibintus?
Automobilių žibintai skirti apšviesti kelią tamsiu paros metu, būti pastebėtiems patiems ir matyti kitus eismo dalyvius, užtikrinti eismo saugumą. Europos Sąjungoje taikomi griežti techniniai žibintų reglamento reikalavimai, visi žibintai turi atitikti aukščio, šviesos srauto stiprumo, spalvos ir šviesos srauto kampo reikalavimus, kitu atveju jiems yra panaikinama techninė apžiūra ir reikalingas automobilių priekinių žibintų remontas.
Žibintų remonto darbai
Dažniausiai atliekami automobilio žibintų poliravimo, žibintų reguliavimo bei žibintų keitimo darbai.
Žibintų poliravimas
Eksploatuojant automobilį įvairiomis kelio ir oro sąlygomis, pamažu prastėja žibintų išvaizda – blunka stiklas, ant jo atsiranda įvairių mechaninių pažeidimų.
Jeigu pažeidimai nėra stiprūs ir pavojingi automobilio eksploatacijai bei kitiems eismo dalyviams, gali užtekti žibintų poliravimo paslaugos. Poliruojant žibintus pašalinamas plonas lako sluoksnis paviršiaus. Taip specialiomis pastomis poliruojant paviršių, stiklui grąžinamas tiek vizualinis vaizdas, tiek techniškai būtinas šviesos prasiskverbimas per žibinto stiklą.
Taip pat matomumą vairuojant smarkiai sumažina purvas ant žibintų stiklų – jie turi būti švarūs. Išdegę reflektoriai ar matiniai stiklai žibintų efektyvumą gali sumažinti net perpus, todėl autoserviso meistrai ne tik įvertins žibintų tinkamumą, bet ir pasiūlys geriausią sprendimą.
Žibintų reguliavimas
Jeigu tamsiu paros metu priešais atvažiuojantys vairuotojai Jums duoda šviesos signalus ir pradeda „mirksėti“ šviesomis, gali būti, kad jie buvo akinami Jūsų automobilio žibintų šviesomis. Jeigu Techninės apžiūros metu nustato, kad žibintai sureguliuoti neteisingai. Vadinasi Jūsų automobiliui reikalingas žibintų sureguliavimas.
Žibintų reguliavimas yra svarbi procedūra. Tikslus žibintų reguliavimas yra reikalingas tam, kad matomumas būtų puikus, neakintume priešinga kryptimi atvažiuojančių vairuotojų ir būtume saugūs kelyje.
Automobilio šviesų reguliavimas yra būtinas kiekvieną kartą po žibintų keitimo arba jei buvo atliktas žibintų remontas. Kai žibintus keičia profesionalūs autoserviso meistrai, visuomet pasirūpinama, kad žibintai būtų tinkamai sureguliuoti.
Žibinto lemputės keitimas
Bėgant laikui, lemputės ryškumas mažėja ir nebelieka pakankamai koncentruoto šviesos srauto bei aiškaus spindulio kampo.
Dažnas vairuotojas lemputes keičia tik tada, kai jos perdega, ir dažniausiai tik tos pusės, kur perdegė. Vienos lemputes pakeitimas, nesvarbu, ar ji halogeninė, ar ksenoninė, turės įtakos kelio apšvietimui, nes nauja lemputė šviečia efektyviau ir jos apšviečiamas plotas apšvietos matavimo vienetais (liuksais) yra žymiai didesnis, tad norint, kad apšvietimas būtų tolygiai vienodas, rekomenduojama pasikeisti abi lemputes. Po lemputės keitimo taip pat reikalingas žibintų reguliavimas.
Ar galima patiems sureguliuoti žibintus?
Automobilio šviesų reguliavimas įmanomas, naudojant nubraižytą schemą ant sienos. Žibintus į sieną reikia nukreipti taip, kad šviesos spindulio aukštis sutaptų su automobilio žibintų aukščiu, o žibintų intensyviausiai apšviestos vietos sienoje sutaptų su atitinkamo žibinto viduriu.
Tačiau patiems reguliuojant žibintu šiuo metodu nėra tikslu, todėl verta kreiptis į specialistus, naudojančius tam skirtus šviesų reguliavimo prietaisus.
Kada reikia keisti žibintus?
Verta paminėti, kad kai kuriais atvejais žibintų sureguliuoti nepavyksta ir yra reikalingas žibintų keitimas. Automobilio žibintus reikia keisti, kai žibintų reguliavimo mechanizmai pažeisti dėl korozijos ir nepavyksta jų tiksliai sureguliuoti. Taip pat rekomenduojame keisti pasenusius žibintus.
Dažnai susiduriama su korozijos sukeltomis problemomis – korozijos pažeistais žibintų reguliavimo mechanizmais, varžtais ir sulūžusiais laikikliais – sukinėjant žibinto padėties reguliavimo varžtus, apšvietimo aukštis nesikeičia. Tokiu atveju žibintai neremontuojami ir galima tik pakeisti naujais.
Automobilių priekinių žibintų remontas, gali apimti tokias paslaugas:
— Žibintų išėmimas.
— Žibintų dalių (komponentų) apžiūra ir restauravimas.
— Žibintų lęšių valymas.
— Žibintų reflektoriaus restauravimas, remontas.
— Žibintų lempučių pakeitimas, sumontavimas.
— Žibintų poliravimas, sugrąžinant pradinį skaidrumą.
— Žibintų stiklo keitimas, jei nebeįmanoma suremontuoti, stiklas yra per daug pažeistas.
— Šviesos spindulio reguliavimas.
Prastas apšvietimas matomumą gali sumažinti 10% ir daugiau to, ką galėtų matyti vairuotojas, esant tinkamam apšvietimui. Tai ypač svarbu, pastebint kliūtis kelyje ir išvengiant nelaimių.
Jeigu tamsiu paros metu pastebite, kad automobilio žibintai prastai šviečia, blogas matomumas – kreipkitės dėl žibintų patikrinimui.